Inseminacija, poznata i kao intrauterina inseminacija (IUI), predstavlja jednostavan i minimalno invazivan postupak asistirane reprodukcije koji se koristi za lečenje određenih oblika steriliteta. Ovaj postupak podrazumeva unošenje obrađenih spermatozoida direktno u matericu žene tokom ovulacije, čime se povećava šansa za oplodnju.
Inseminacija se najčešće preporučuje kod parova koji imaju problem sa plodnošću, kao što su:
Ovaj metod je idealan za parove kod kojih je prirodna oplodnja otežana, ali koji nemaju ozbiljnije prepreke poput potpune neprohodnosti jajovoda.
Inseminacija je minimalno invazivan i relativno brz postupak koji se sprovodi u nekoliko koraka. Sama procedura traje svega 10 do 15 minuta i uglavnom je bezbolna, što je čini pogodnom za većinu žena. Ipak, svaki korak postupka zahteva preciznost i pažljivu koordinaciju između lekar i pacijentkinje kako bi se postigli najbolji rezultati.
Tokom menstrualnog ciklusa, ginekolog prati rast folikula ultrazvukom i, po potrebi, daje hormonsku terapiju za stimulaciju ovulacije. Prvi pregled se obavlja tokom rane folikularne faze, obično između 2. i 5. dana ciklusa. Cilj ovog pregleda je da se proceni stanje jajnika (broj antralnih folikula) i debljina endometrijuma (sluzokože materice).
Cilj pripreme ejakulata je uklanjanje svih neaktivnih ili nepokretnih spermatozoida, kao i potencijalno štetnih supstanci iz uzorka (npr. mrtvih spermatozoida, bakterija, debrisa iz semene tečnosti), kako bi se poboljšala šansa za oplodnju.
Uz pomoć specijalnog katetera, obrađeni spermatozoidi se ubrizgavaju direktno u matericu žene. Procedura je kratka i bezbolna, a traje svega nekoliko minuta.
Kada je obrađen uzorak ejakulata spreman, lekar započinje proceduru inseminacije. Uz pomoć tankog i fleksibilnog katetera, obrađena sperma se ubrizgava direktno u matericu žene.
Ovaj korak je potpuno bezbolan za većinu žena, iako neke mogu osetiti blagi pritisak ili nelagodnost prilikom umetanja katetera.
Celi postupak traje svega nekoliko minuta, a nakon toga žena ostaje da leži na stolu još 10-15 minuta kako bi se povećale šanse za uspeh.
Nakon procedure, pacijentkinja može odmah nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima.
Lekar će vam dati instrukcije o daljim koracima, uključujući zakazivanje testa za trudnoću koji se obično radi 14 dana nakon postupka.
Priprema za inseminaciju je ključni korak koji značajno utiče na šansu za uspeh postupka. Detaljna priprema uključuje ne samo medicinske analize, već i prikupljanje svih potrebnih dokumenata i nalaza kako bi proces bio efikasan i bez poteškoća. U nastavku ćemo detaljno opisati šta je sve potrebno pripremiti pre inseminacije.
Pre nego što se pristupi inseminaciji, oba partnera bi trebalo da obave niz analiza kako bi se utvrdilo da li su ispunjeni svi medicinski uslovi za proceduru:
Preporučuje se seksualna apstinencija u trajanju od 2 do 5 dana pre postupka kako bi se osigurala optimalna koncentracija i pokretljivost spermatozoida.
Poželjno je da oba partnera vode zdrav način života u nedeljama pre inseminacije što uključuje izbegavanje alkohola, cigareta i kofeina kao i uravnoteženu ishranu bogatu vitaminima i mineralima.
Priprema za inseminaciju ne uključuje samo fizičke aspekte već i emocionalnu spremnost. Postupak može biti stresan, pa se preporučuje:
Detaljna i temeljna priprema značajno doprinosi uspešnosti postupka inseminacije. Svaki korak u pripremi ima za cilj da poveća šanse za trudnoću i smanji mogućnost komplikacija.
Na pravom ste mestu
Budite bezbrižni kada sa nama delite svoje probleme, tu smo da Vas podržimo i unapredimo vaše zdravlje.
Tridesetogodišnje iskustvo u rešavanju problema neplodnosti i najviši nivo opremljenosti garantuju svakom pacijentu nesvakidašnju pažnju i jedinstveno iskustvo.
Brzi linkovi
Adresa
Bulevar Zorana Đinđića 45 i
11070 Beograd
Radno vreme
ponedeljak - petak 08:00 - 20:00
subota i nedelja - po potrebi